Navigator
Premiile celei de-a doua ediții a Festivalului Studio
2010-04-26

În perioada 21-25 aprilie 2010, Universitatea de Arte Tîrgu-Mureș a organizat cea de-a doua ediție a Festivalului Studio, la care au luat parte șapte universități din țară: Universitatea Națională de Artă Teatrală și Cinematografică „I.L. Caragiale” București, Universitatea „Babeș-Bolyai” – Cluj, Facultatea de Teatru și Televiziune, Universitatea din Craiova - Departamentul de Artă Teatrală, Universitatea „Dunărea de Jos” Galați, Universitatea de Arte George Enescu Iași, Universitatea „Lucian Blaga”- Facultatea de Litere și Arte - Catedra de Artă Teatrală, Sibiu, Universitatea de Arte Tîrgu-Mureș.


Juriul format din Aura Corbeanu - președinte, Marius Zarafescu, Ion Caloi, Anca Rotescu și Edit Bereczki a acordat următoarele premii:

 

Premiul Actriță în rol principal:

 

Nominalizări:

1. Alexandra Fasolă, rolul Helena, spectacol Visul, după William Shakespeare / U.N.A.T.C. „ I.L. Caragiale” București
2. Vindis Andrea, rolul Alice, spectacol Play Strindberg de Friedrich Dürenmatt / U.B.B. Cluj-Napoca
3. Elena Anghel, rolul Lindsy, spectacol Niște fete de Neil LaBute / Universitatea Dunărea de Jos Galați

 

Câștigător declarat prin vot: Alexandra Fasolă, rolul Helena, spectacol Visul, după William Shakespeare / U.N.A.T.C. „ I.L. Caragiale” București

 

Premiul Actor în rol principal:

 


Nominalizări:


1. Varga Balázs, rolul Harro Hassenreuter, spectacol Șobolanii de Gerhart Hauptmann / U.B.B. Cluj-Napoca
2. Kelemen Csongor, rolul Edgar, spectacol Play Strindberg de Friedrich Dürenmatt / U.B.B. Cluj-Napoca
3. Alexandru Zob, rolul Demetrius, spectacol Visul, după William Shakespeare / U.N.A.T.C. „ I.L. Caragiale” București

 

Câștigător declarat prin vot: Varga Balázs, rolul Harro Hassenreuter, spectacol Șobolanii de Gerhart Hauptmann / U.B.B. Cluj-Napoca

 

Premiul Actor în rol secundar:

 

Nominalizări:


1. Szabó Tamás, rolul Erich Spitta, spectacol Șobolanii de Gerhart Hauptmann / U.B.B. Cluj-Napoca
2. Răzvan Chelaru, rolul Zorzeto, spectacol Piațeta de Carlo Goldoni / U.A.T. Tîrgu-Mureș
3. Alexandru Frânceanu, rolul Cavalerul, spectacol Piațeta de Carlo Goldoni / U.A.T. Tîrgu-Mureș

 

Câștigător declarat prin vot:  Szabó Tamás, rolul Erich Spitta, spectacol Șobolanii de Gerhart Hauptmann / U.B.B. Cluj-Napoca

 

Premiul Actriță în rol secundar:

Nominalizări:
1. Gergely Katalin, rolul Paulina Piperkarcka, spectacolul Șobolanii de Gerhart Hauptmann / U.B.B. Cluj-Napoca
2. Fazekas Annamária, rolul Doamna John, spectacol Șobolanii de Gerhart Hauptmann / U.B.B. Cluj-Napoca
3. Maria Gurău, rolul Pichi “Piticul musculos”, spectacol Retro Circul Matteo / Universitatea din Craiova

 

Câștigător declarat prin vot:  Gergely Katalin, rolul Paulina Piperkarcka, spectacolul Șobolanii de Gerhart Hauptmann / U.B.B. Cluj-Napoca

 

Premiul pentru cel mai bun spectacol ex aequo:


1. Spectacolul Șobolanii, U.B.B. Cluj-Napoca
2. Spectacolul Respirații, U.A.T. Tîrgu-Mureș

 

Juriul a acordat următoarele premii speciale:


1. Premiul special al juriului pentru spectacolul CUCUCI!, U.B.B. Cluj-Napoca
2. Premiul special al juriului pentru expresivitate non-verbală: Horváth Gyula, din spectacolul Mărturiile unui ucigaș de femei de Békeffy István, U.A.T. Tîrgu-Mureș

Calendar

Azi este ziua lor!
Toma Cristina Laura
Absolvent: Facultatea de Teatru
Specializarea: Actorie
Sectia Romana
Data nasterii: 1972-10-22
© copyright UAT 2017
created by Smartsoft